Dirkoma

Vítejte ve světě dírkových komor.

Dírková komora, známá také pod názvem pinhole, je ten nejjednodušší způsob zobrazování ,fungující na principu camery obscury, známé již mnoho století. Obraz se promítá malou dírkou na protější stěnu zatemněného prostoru. Tento jev lze využít i při fotografování. Stačí vložit světlocitlivý materiál do bedýnky s malým otvorem ve stěně bez jakýchkoli čoček. K tomuto účelu může sloužit třeba krabička od zápalek, nebo i celá místnost. Pinhole, nebo také dírková komora, která se v minulosti používala poměrně zřídka, spíše jen jako zvláštní druh fotografie, se dnes těší stále větší oblibě. Fotografický svět je přesycen množstvím stále novějších, technicky dokonalejších přístrojů napěchovaných nejmodernější technologií. Jsme obklopeni miliony digitálních snímků, vypiplaných v grafických editorech, které však postrádají duši, a jsou více výtvorem stroje než člověka, autora, fotografa. Proto se stále více tvůrčích fotografů po celém světě vrací k jednoduchosti a používá pinholi..

Nejlepší dírková komora je ta, kterou si vyrobí každý sám, a ty nejjednodušší dokáže zhotovit skutečně každý. Ale pro častější používání je třeba trvanlivější konstrukce a ne všichni mají dostatek vybavení, času nebo zručnosti, aby si ji mohli vyrobit. Proto jsme tady, abychom vám dodali pinholi dle přání, pokud si nevyberete z nabídky našich standardních modelů.

Máme připravené pinole různých tvarů, velikostí a způsobu projekce. U jednoduchých modelů, jako jsou K25, S60 a S90, se obraz promítne na film vedený v rovině. U modelu K60 a K90 se obraz promítne až na perforaci u kinofilmu, čímž vznikne zajímavá fotografie. Modely S120 a S180 mají film vedený po oblouku a tím umožní široký záběr obrazu. Další skupinou pinholí jsou atypy, které jsme nazvali "anaformní", a ty umí všelijaké zakřivení a patvary, například vyfotografovaný ciferník hodin vyrovná do jedné plochy. Stále vymýšlíme, zkoušíme a zhotovujeme nové pinhole,které budeme přidávat do nabídky. Myslíme, že nabídka bude zajímavá pro každého zapáleného pinholistu.